Šlapimo takų sistemos struktūra

Šlapimo takų sistema yra viena svarbiausių žmogaus kūno sistemų.

Jos užduotis reguliuoti skysčius organizme filtruojant kraują ir gaminant šlapimą, kuris susidaro iš prafiltruotų nereikalingų skysčių.

 A- inkstai, B – šlapimtakiai, C – šlapimo pūslė, D – šlapimo pūslės kaklelis, E – šlaplė, F– sfinkteriai, G–nervų galūnėlės

Inkstai

Organų pora – svarbiausia šlapimo takų sistemos dalis. Valydami kraują nuo toksinių medžiagų, inkstai gamina šlapimą. Itin svarbu, kad inkstai tinkamai funkcionuotų, kad palaikytų tinkamą organizmo būklę.

Šlapimtakiai

Du ploni raumeniniai vamzdeliai. Šlapimtakiais šlapimą teka iš inkstų iki šlapimo pūslės. Kai pastaroji užsipildo, šlapimtakiai automatiškai užsidaro, kad šlapimas nenutekėtų atgal į inkstus.

Šlapimo pūslė

Raumeninė talpykla, esanti apatinėje pilvo dalyje. Jos sienelės elastiškos ir išklotos epiteliu, leidžiančiu išlaikyti nuo 400 ml iki 700 ml šlapimo, maksimaliai išsipūtusioje gali tilpti nuo 1500-2000 ml. Šlapimo pūslės sienelės raumenys išsiplečia pūslei prisipildžius, ir susitraukia jai ištuštėjus.

Šlapimo pūslės kaklelis

 Šlapimo pūslės apačioje yra vidinis šlaplės laukas, kurį supa du žiediniai raumenys (sphincters).

Šlaplė

 Ji yra šlapimo takų sistemos apačioje. Tai vamzdelis su plonomis sienelėmis, skirtas išskirti šlapimą, surinktą šlapimo pūslėje. Šlaplės ilgis skiriasi vyrų ir moterų organizme dėl skirtingos pastarųjų anatomijos. Moterų šlaplė yra apie 3-5 cm ilgio, tuo tarpu vyrų – 15-20 cm ilgio, ji taip pat pasitarnauja spermos išskyrimui.

Sfinkteriai

Du sfinkteriai – išorinis ir vidinis -- kontroliuoja šlapimo srovę. Vidinis sfinkteris yra žiedinis raumuo, supantis pradinę šlaplės dalį. Jis susitraukia ir nevalingai atsipalaiduoja. Išorinis sfinkteris susideda iš dubens dugno raumenų, išsidėsčiusių tarp dubens kaulų apversto aukštyn kojomis skėčio formos. Šie raumenys laiko organus pilvo ertmėse ir naudojami valingai kontroliuoti šlapimo srovę.

Nervų galūnėlės

Šie receptoriai išsidėstę šlapimo pūslės sienelėse. Jie reaguoja į įtampą, juntamą ant sienelių, tad kai šlapimo pūslė prisipildo, jie reaguoja nusiųsdami signalą į nugaros smegenis. Pirmieji poreikio signalai atsiranda, kai šlapimo pūslė prisipildo 200-300 ml šlapimo.

Kaip veikia sistema?

Nuolatinė inkstų veikla reguliuoja elektrolitų kiekį ir palaiko rūgštinės bazės homeostazę. Kasdien apie 170-180 litrų kraujo prateka pro inkstus – apytiksliai 1,5 litro yra išskiriama šlapimu. Diagrama vaizduojanti šį ciklą pateikta žemiau:


Sfinkteriams atsipalaidavus šlapimo pūslė susitraukia ir išstumiamas šlapimas. Šlapimas prateka pro šlaplę. Tada sfinkteriai užsidaro ir šlapimas pradeda rinktis šlapimo pūslėje. Dėl šlapimo sistemos sutrikimų gali išsivystyti ne tik šlapimo nelaikymo problema, bet ir žymiai rimtesnės problemos, pavyzdžiui, organizmo apsinuodijimas.Šlapimas renkasi šlapimo pūslėje, kuri dėl to plečiasi. Kai surenkama 200-300 ml šlapimo, receptoriai, esantys šlapimo pūslės sienelėse, nusiunčia signalą apie poreikį šlapintis. Sveikas žmogaus, kurio kūne tinkamai veikia šlapimo takų sistema, gali kontroliuoti šlapinimąsi.

Šioje svetainėje naudojami slapukai

Jūsų naršyklėje esančius duomenis arba slapukus naudojame siekdami pritaikyti mūsų svetainę jūsų individualiems poreikiams ir pagerinti naudojimosi ja patogumą, analizuoti svetainės veiklą, tokiu būdu padedant sustiprinti mūsų rinkodarą bei pardavimus, ir rodyti individualiems poreikiams pritaikytus skelbimus, pagrįstus informacija apie jūsų interesus (įskaitant jūsų veiklą mūsų svetainėje arba kitose svetainėse), ir jūsų buvimo vietą. Žemiau jūs galite pakeisti naršyklės nustatymus, kad blokuotumėte kai kuriuos arba visus slapukus.

Sutinku su visais
Nustatymai

1. Paslauga automatiškai nerenka jokios informacijos, išskyrus slapukuose esančią informaciją.

2. Slapukų failai (vadinamieji slapukai) - tai IT duomenys, tiksliau - tekstiniai failai, kurie saugomi Paslaugos Naudotojo galiniame įrenginyje ir yra skirti naudotis Paslauga. Slapukuose paprastai nurodomas svetainės, iš kurios jie gauti, pavadinimas, saugojimo galiniame įrenginyje laikas ir unikalus numeris.

3. Subjektas, kuris įrašo slapukus į Paslaugos Naudotojo galinį įrenginį ir gauna prieigą prie jų, yra Paslaugos teikėjas TZMO SA, kurio registruotos buveinės adresas: Żółkiewskiego 20/16, 87-100 Torunė.

4. Slapukai naudojami šiais tikslais:

a) Paslaugos turinio pritaikymui Naudotojo poreikiams ir svetainių naudojimo optimizavimui; visų pirma, šie failai leidžia atpažinti Paslaugos Naudotojo įrenginį ir tinkamai rodyti svetainę, pritaikytą individualiems poreikiams;

b) statistikos, padedančios suprasti, kaip Paslaugų Naudotojai naudojasi konkrečiomis interneto svetainėmis, rengimui, o tai leidžia tobulinti jų struktūrą ir turinį;

5. Paslaugoje naudojami dviejų pagrindinių tipų slapukai: seanso slapukai ir nuolatiniai slapukai. Seanso slapukai - tai laikini failai, kurie saugomi Naudotojo galiniame įrenginyje iki atsijungimo, išėjimo iš svetainės arba programinės įrangos (interneto naršyklės) išjungimo. Nuolatiniai slapukai saugomi Vartotojo galiniame įrenginyje tiek laiko, kiek nurodyta slapukų failų parametruose, arba tol, kol Naudotojas juos ištrina.

6. Teikiant Paslaugą naudojami šių tipų slapukai:

Vardas Domenas Tipas Trukmė
_fbp .seni.lt Advertisement 3 months
smvr .seni.lt Analytics 10 years
smuuid .seni.lt Analytics 10 years
_ga .seni.lt Analytics 2 years
_gid .seni.lt Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.lt Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.lt Analytics 1 minute
_smvs .seni.lt Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.lt Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample .seni.lt Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.lt Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony seni.lt Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.lt Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.lt Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. Daugeliu atvejų programinė įranga, naudojama svetainėms naršyti (interneto naršyklė), leidžia saugoti slapukus Naudotojo galiniame įrenginyje pagal numatymą. Paslaugos Naudotojai gali bet kada pakeisti slapukų nustatymus. Šiuos nustatymus visų pirma galima pakeisti taip, kad interneto naršyklės nustatymuose būtų blokuojamas automatinis slapukų tvarkymas arba informuojama apie kiekvieną jų išsiuntimą Paslaugos Naudotojo įrenginyje. Išsamią informaciją apie slapukų tvarkymo galimybes ir būdus rasite programinės įrangos (interneto naršyklės) nustatymuose.

8. Paslaugos Teikėjas informuoja, kad slapukų naudojimo apribojimas gali turėti įtakos kai kurioms Paslaugos puslapiuose prieinamoms funkcijoms.

šaltinis: http://wszystkoociasteczkach.pl