23.06.2020
Apsišlapinimas lovoje – ką tai galėtų reikšti?
Kas yra apsišlapinimas lovoje? Naktinė enurezė, dažnai vadinama apsišlapinimu lovoje, yra vaikų šlapimo nelaikymas miego metu, nors dienos metu vaikas gali kontroliuoti savo fiziologinius poreikius. Įprastai pasikartojanti problema vyresniems nei 5-erių metų vaikams jau laikoma sutrikimu. Vertinama taip: jei vaikas apsišlapina lovoje mažiau nei 3 kartus per savaitę, prasidėjo pirminė naktinė enurezė.
Kam pasireiškia šlapimo nelaikymas miego metu?
Neskaitant alerginės prigimties ligų, apsišlapinimas nakties metu yra labiausiai paplitęs chroniškas sveikatos sutrikimas tarp vaikų. Jis labiau pasireiškia berniukams nei mergaitėms, problema gali išnykti vaikui augant. Apsišlapinimas lovoje Pirminė enurezė – susijusi su vaiko įgimta negalia ir sutrikimais. Antrinė enurezė – naktimis vėl apsišlapinama po 6 mėnesių nesišlapinimo. Vienas simptomas – pasireiškia kaip vienas sutrikimas. Daug simptomų – pasireiškia su kitais simptomais, pavyzdžiui, šlapimo pūslės nestabilumu, staigiu poreikiu šlapintis ir poliurija.
Kas sukelia apsišlapinimą lovoje?
Nepaisant bendrų vaikystės priežasčių, apsišlapinimo lovoje priežastys gali slypėti kitur:
- genetinis sutrikimas. Naujausi tyrimai rodo, kad šis sutrikimas gali būti užkoduotas genuose. Mokslininkai nustatė geną, atsakingą už apsišlapinimą lovoje, ir nustatė, kad jis yra paveldimas. Tikimybė itin išauga, kad vaikas apsišlapins lovoje, jei vienas iš tėvų turėjo šį sutrikimą;
- kasdienis šlapimo gamybos ciklo sutrikimas. Vietoj to, kad šlapimo gamyba naktį sumažėtų, ji padidėja. Šį sutrikimą sukelia nepakankama hormono, atsakingo už ciklo reguliavimą, gamyba (vazopresinas);
- ribota šlapimo pūslės talpa miego metu palyginus su dienos metu;
- pabudimo sutrikimas – vaiko smegenys, dėl sulėtėjusio vystymosi neperduoda laiku informacijos (ar neperduoda išvis) apie poreikį šlapintis, todėl vaikas neprabunda ir apsišlapina miego metu;
- nugaros smegenų ar galvos traumos;
- miego apnėja;
- gyvenime patirtos traumos, psichologinės problemos ir kt. Tačiau apsišlapinimas lovoje nėra vien tik psichologinė problema. Vaikas, kenčiantis nuo enurezės, tampa vis irzlesnis ir nesupranta, kas vyksta. Problema tampa opesnė vaikui augant. Kartais net tėvams nepavyksta išspręsti problemos. Šeimos rytai tampa nemalonūs ir kelia stresą.
Kaip padėti?
Diagnozė ir gydymas Vaiką, patiriantį šlapimo nelaikymą, reikėtų nuvesti pas gydytoją ištirti. Yra tam tikri tyrimai, kuriuos reikia atlikti tam, kad nustatytų tinkamą diagnozę. Galbūt apsišlapinimą lovoje kelia pagydomas sutrikimas – išgydžius šį sveikatos sutrikimą, apsišlapinimai lovoje gali tiesiog virsti nemalonia praeitimi.
Įprasti tyrimai diagnozei nustatyti
1. Bendra apžiūra ir bakteriologinis šlapimo tyrimas;
2. Kraujo tyrimas;
3. Šlapimo kiekio, pagaminamo nakties ir dienos metu, įvertinimas iš šlapimo mėginio,
4. Vaiko fiziologinio elgesio stebėjimas analizuojant šlapinimosi žurnalą,
5. Dubens ultragarso tyrimas įvertinant užsilikusio šlapimo kiekį šlapimo pūslėje po šlapinimosi.
Gydytojas turėtų paaiškinti vaikui ir tėvams apsišlapinimo lovoje priežastis. Jis taip pat turėtų patarti, kaip pagerinti būseną. Itin svarbu, kad vaikas suprastų ir priimtų siūlomą gydymą. Kuo labiau vaikas bendradarbiaus su savo tėvais ir gydytoju, tuo didesnė tikimybė, kad apsišlapinimai lovoje išretės arba liausis visiškai.
Ką gali patarti gydytojas?
1. Nemedikamentinį gydymą. Šis gydymas labiausiai paremtas šlapimo pūslės treniravimu – pirma dienos metu, vėliau – vakare; treniravimas gali tęstis kelias savaites. Motyvacinis gydymas – svarbu vaiką pagirti už kiekvieną naktį, kai jis išliko sausas, ir visiškai atsisakyti bausmių, kai jis apsišlapino – vaikas turėtų padėti ryte išvalyti lovą, bet ne kaip bausmę, o kaip natūralų apsišlapinimo lovoje padarinį. Patartina sumažinti sauskelnių naudojimą, kadangi jos neskatina pažangos;
- neduokite vaikui daug gerti vakarais ir nuveskite vaiką į tualetą prieš miegą;
- priminkite vaikui reguliariai pasišlapinti;
- naudokite žadintuvą, kad vaikas prabustų nusišlapinti;
2. Medikamentinis gydymas Jis gali trukti kelis mėnesius. Vaistų vartojimas turėtų būti naudojamas šiais tikslais:
- sumažinti šlapimo, gaminamo naktį, kiekį;
- padidinti šlapimo pūslės talpumą;
- paskatinti budriai miegoti, kad vaikas atsibustų vos pajutęs poreikį.
Galima teigti, kad šis gydymas veiksmingas, kadangi net 90% apsišlapinimo atvejų nakties metu sumažėja. Sužinokite, kaip galite padėti savo vaikui.