23.06.2020
Vaikų šlapimo nelaikymo priežastys
Iki tam tikro amžiaus vaikams būdinga nekontroliuoti savo šlapinimosi. Tačiau, kai vaikas, suaugusiojo nuožiūra, jau turėtų mokėti kontroliuoti savo fiziologinį poreikį šlapintis bet negali, tada kyla problemų.
Vaikai yra nelinkę kalbėti apie savo problemas, jie tyli ir tėvai nežino, kaip tinkamai reikėtų elgtis šioje situacijoje.
Be to, kai tėvai kreipiasi į gydytoją patarimo, dažnai jiems atsakoma nerimtai į tokius klausimus.
Šlapimo pūslės kontrolė ir visų būtinų kūno funkcijų ir mechanizmų tobulinimas nėra įgimtas – vaikas turi juos išmokti. Palaipsniui augdamas vaikas to išmoksta. Įprastai 3-5 metų amžiaus vaikai jau moka kontroliuoti savo kūno funkcijas.
Įprastai vaikas išmoksta kontroliuoti savo fiziologinius poreikius dienos metu. Palaipsniui jis išmoksta šiuos įgūdžius taikyti ir miego metu. Dėl užsidelsusio šių įgūdžių nemokėjimo gali atsirasti šlapinimosi problemos.
Yra 2 pagrindiniai sutrikimų tipai:
Šlapimo nelaikymas – nevaldomas šlapinimasis – vaikas supranta, kad šlapinasi, bet negali to kontroliuoti; šlapinamasi mažais kiekiais.
Nevalingas šlapinimasis – kai vaikas būdamas atitinkamo amžiaus jau turėtų mokėti kontroliuoti šlapinimosi poreikį, bet negali; tai funkcinis sutrikimas, nesusijęs su šlapimo takų pažeidimais; šlapimo pūslė visiškai ištuštėja, pavyzdžiui, miego metu.
Dažniausios vaikų šlapinimosi sutrikimų priežastys:
- šlapimo takų infekcijos ar organų pakitimai;
- šlapimo pūslės auglys;
- cerebrinis paralyžius;
- fiziologiniai sutrikimai;
- nutukimas;
- dažnas vidurių užkietėjimas;
- diabetas;
- alergijos maistui;
- epilepsija;
- neurologiniai sutrikimai;
- psichologinės problemos.
Dažniausiai pasitaiko nevalingas šlapinimasis naktį. Plačiau apie šią problemą galite sužinoti čia.