23.06.2020
Vaiko negalia
Šeima susiduria su nemažais sunkumais, kai joje atsiranda neįgalus vaikas. Kiekvienas šeimos narys išgyvena tarsi transformaciją. Tėvai, laukdami vaiko gimimo, nenutuokia, kad jų vaikas gali gimti nesveikas. Tokiu atveju jie pasimeta ir nežino, kaip elgtis. Tėvai, kurių vaikas gimė sveikas, bet dėl patirto susižeidimo ar traumos tapo neįgalus, jaučiasi panašiai. Be to, vaiko liga dažnai pareikalauja nemažų finansinių išteklių, ypač kai vienas iš tėvų turi atsisakyti darbo ir prižiūrėti vaiką.
Neįgalių vaikų tėvai išgyvena šiuos etapus:
1. Šokas
Žinia, kad vaikas nesveikas, gali visiškai sužlugdyti – pirminis netikėjimas tampa neigimu. Tėvai mano, kad jų vaikas tiesiog negali būti nesveikas. Taip pat jie pradeda justi baimę, abejones, kartais pyktį.
2. Depresija
Tėvai, įtraukti jausmų verpeto, sunkiai susitvarko su bejėgiškumu ir beviltiškumu, ir vėliau gali pulti į depresiją. Nuolatinė vaiko priežiūra palaipsniui nuramina tėvus.
3. Akivaizdaus susitaikymo etapas
Tėvai dažnai beviltiškai ieško problemos sprendimo būdo. Jų savisaugos instinktai kelia skirtingas mintis ir idėjas. Tėvai ieško, kam suversti kaltę dėl vaiko neįgalumo, kas padeda jiems sumažinti kaltės jausmą. Dažnai jie atmeta idėją, kad jų vaikas yra neįgalus. Šiuo etapu tėvai gali elgtis chaotiškai, kartais juos apakina įsitikinimai, kad apsilankymas pas hipnozės specialistą, bioenergetiką ar žolininką gali padėti. Kai visi pasirinkimai baigiasi, tėvai dažnai pasiduoda.
4. Konstruktyvaus prisitaikymo etapas
Tai teigiamas etapas, kurio metu tėvai pradeda dirbti su vaiku, kad jam padėtų. Šiuo etapu jie išmoksta, kaip abipusiai įdomiai leisti laiką su juo. Jie taip pat supranta, kad vaikas jiems dovanoja besąlygišką meilę ir tai juos džiugina. Jie taip pat ieško problemų sprendimo būdų, padėsiančių vaikui. Perėjimas nuo vieno iki kito etapo nėra aiškus, o jų ribos miglotos. Tėvai priversti daug ką paaukoti neįgaliam vaikui, dažnai atsisakyti ir savo poreikių. Daug kas priklauso ir nuo vaiko negalios sunkumo. Daug kas skiriasi priklausomai nuo vaiko savarankiškumo, taip pat ar negalia yra protinė ar fizinė, ir ar vaikui būtina nuolatinė priežiūra. Taip pat daug kas priklauso ir nuo kitų ligų, lydinčių diagnozę, ypač tos, dėl kurių daugiausiai kenčia vaikas ir tėvai.
Neįgalus vaikas = mažas žmogutis, kuriam reikia didelės pagalbos
Neįgalaus vaiko priežiūra kasdien atneša naujų iššūkių. Slaugantis žmogus neturėtų užmiršti, kad jis prižiūri vaiką, kuriam mažiau pasisekė nei kitiems vaikams, bet dėl negalios iš jo negali būti atimtos prigimtinės teisės.
Vaikas turi teisę :
- būti mylimas;
- vystytis, kiek tik jo būklė leidžia;
Tėvai, kurie supras savo vaiką ir leis jam išlikti savarankiškam, kiek tik leidžia būklė, padės vaikui save priimti tokį, koks jis yra ir jam įdiegs teigiamą požiūrį ir mąstymą, suteikiantį vaikui milžiniškos jėgos. Negalia kelia baimę, gėdą ir sumišimą. Būtina įveikti šiuos jausmus.
PASTABA. Svarbu susitelkti ne į vaiko negalią, bet į jo potencialą. Net labiausiai neįgalūs vaikai daro pažangą, jei kažkas jiems nuolat padeda. Tie nedideli pasiekimai džiugina ir motyvuoja tolesnei pažangai. Dažnai brangi ir ilga reabilitacija neatneša norimų rezultatų, bet net ir nedidelė pažanga paskatina šioje nelengvoje kovoje.
Neįgalus vaikas, nepaisant dėl jo kylančių iššūkių šeimai, gali džiuginti ir išreikšti meilę. Tokio vaiko auginimas moko būti nuolankiems, kantriems, jautriems, užjaučiantiems ir atsidavusiems. Vaikai atsilygina besąlygiška meile ir susižavėjimu.
Jei auginate neįgalų vaiką, neužmirškite...
- Turite teisę į savo jausmus. Pasistenkite saikingai išgyventi šias emocijas ir panaudoti jas kryptingai.
- Nepaisant Jūsų vaiko negalios sunkumo ir tipo, atsiminkite, kad jis yra mažas žmogutis. Pasistenkite į jį žiūrėti kaip į vaiką, o ne kaip į neįgalų vaiką. Net jei ir neigiate, Jums reikia laiko sau.
- Paprašykite kito žmogaus pagalbos, kad trumpam prižiūrėtų Jūsų vaiką, kol skirsite laiko sau.
- Jei Jums reikia psichologinės ar teisinės pagalbos, ar profesionalaus slaugytojo pagalbos (ar kitokios pagalbos), galite kreiptis į įvairias asociacijas, kurios sukurtos būtent tam, kad Jums padėtų. Pasinaudoti jų pagalba – ne silpnybės, o stiprybės ženklas. Esate stipresnis nei Jūsų vaikas. Nesinaudokite šiuo pranašumu prieš vaiką, bet pasinaudokite juo jo labui.
- Jei prieštaringi jausmai užplūsta, neišsiliekite ant vaiko. Jei turite kitų vaikų, kurie yra sveiki, supraskite, kad jiems taip pat sunku. Sveikam neįgalaus vaiko broliui ir seseriai taip pat reikia Jūsų dėmesio, meilės ir rūpinimosi.
- Pasistenkite surasti laiko visiems šeimos nariams. Esate ne vieni. Egzistuoja daug asociacijų, suvienyjančių neįgalių vaikų tėvus, taip pat internete apstu forumų, kuriuose žmonės, atsidūrę panašioje situacijoje, dalinasi savo patirtimi.
- Galbūt pabendravę su jais, rasite trokštamos pagalbos šioje sunkioje situacijoje. Galbūt Jūsų patirtis padės kitiems. Vaikas Jus myli besąlygiškai.
- Atsiminkite, kad jam tapti laimingu užtenka vien tik Jūsų palankaus požiūrio, buvimo, priežiūros ir saugumo jausmo, kurį suteikiate vaikui.
- Jei Jūsų vaikas patiria šlapimo nelaikymą, užtikrinkite jo patogumo jausmą naudodami gaminius, skirtus vaikų šlapimo nelaikymui, arba naudokite mažiausio dydžio suaugusiųjų sugeriančius gaminius. Norėdami sužinoti, kurie gaminiai labiausiai tiks Jūsų vaikui, spustelėkite čia.